Ga naar de hoofdinhoud

05 januari 2026

Nieuws

Leestijd: 3 min

Rookvrij wachten op je bus, metro of tram

Een goed voornemen voor het nieuwe jaar. Geen teug van je sigaret of vape nemen terwijl je wacht op de metro, bus of tram. Zeker tien gemeenten in de regio Rotterdam-Rijnmond maakten hun ov-haltes rookvrij. De GGD Rotterdam-Rijnmond bedankt reizigers voor het niet roken en vapen op de ov-haltes.

Decoratief

Het rookvrij maken van de ov-haltes gebeurt mede op initiatief van de GGD Rotterdam-Rijnmond en is in samenwerking met de vervoersbedrijven Connexxion, EBS, RET en Qbuzz en met hulp van de ‘Rookvrije generatie’. 

Poster Bedankt dat je hier niet rookt en vapet

De GGD Rotterdam-Rijnmond is blij met meer rookvrije ov-haltes. Dit alles sluit mooi aan bij de ambitie van een rookvrije generatie in 2040.  Als bijdrage hangt namens de GGD deze week (5 januari 2026) er op meerdere ov-haltes een ‘dankposter’ richting reizigers die niet roken of vapen tijdens het wachten op hun metro, tram of bus. 

De gemeente Lansingerland beet de spits af eind 2025 met de dankposter en startte tegelijkertijd de campagne Niet in Rook. Link opent een externe pagina in een nieuw browsertabblad.. Gemeenten Albrandswaard, Barendrecht, Capelle a/d IJssel, Goeree Overflakkee,  Krimpen a/d IJssel,  Maassluis, Ridderkerk, Rotterdam en Voorne aan Zee volgen deze week. 

Wat er verandert en tips

Iedereen is en blijft welkom in het openbaar vervoer in de tien gemeenten, ook rokers. Wel vragen de gemeenten rokers om buiten het zicht van reizigers en buiten de haltes te roken. Wethouder Achbar (Welzijn, Samenleven, Sport en Digitale Inclusie, gemeente Rotterdam): “Een gezonde leefomgeving is een belangrijke basis voor welzijn. Door ov-haltes rookvrij te maken, beschermen we reizigers tegen schadelijk meeroken en voorkomen we dat roken en vapen als normaal worden gezien, vooral door kinderen. Dit past bij onze ambitie voor een rookvrije generatie.” 

Het is hierbij belangrijk dat we elkaar op een positieve manier aanspreken over niet roken en vapen. Alleen samen kunnen we ervoor zorgen dat de OV-haltes rookvrij blijven. 

Bekijk de video voor tips hoe je iemand kan aanspreken. Link opent een externe pagina in een nieuw browsertabblad..

Zien roken, doet roken

Iedereen wil reizen in een gezonde en veilige omgeving. Zien roken, doet roken. Vooral als kinderen anderen zien roken, lijkt dat normaal en misschien zelfs aantrekkelijk. Dit geldt ook voor vapes (e-sigaret) en andere nicotineproducten. Met rookvrije haltes geven de reizigers het goede voorbeeld en wordt het schadelijke meeroken voorkomen. Zo kunnen alle reizigers het openbaar vervoer gebruiken in een gezonde omgeving. 

Rookvrije Generatie 

De beweging ‘Op weg naar een Rookvrije Generatie’ is een initiatief van Hartstichting, KWF en Longfonds vanuit de samenwerking Gezondheidsfondsen voor Rookvrij. Ze vinden het belangrijk dat alle kinderen de kans krijgen om volledig rookvrij op te groeien. Rookvrij betekent ook vrij van nieuwe nicotineproducten, zoals vapes / e-sigaretten. 

Iedere week raken honderden kinderen in ons land verslaafd aan nicotine. Ieder kind is er één te veel. Daarom streeft De Rookvrije Generatie ernaar dat kinderen worden beschermd tegen tabaksrook en niet meer in de verleiding komen om te gaan roken. Daarvoor is het nodig dat we samen het goede voorbeeld geven en omgevingen rookvrij maken. De rookvrije OV-haltes dragen bij aan het realiseren van de Rookvrije Generatie.